Дзве беларускі заваявалі залатыя медалі на турніры па плаванні ў Венгрыі

© Sputnik / Александр Вильф / Перайсці ў медыябанкНастасся Шкурдай
Настасся Шкурдай - Sputnik Беларусь, 1920, 15.12.2023
Беларускія спартсменкі аказаліся хутчэйшыя за саперніц на дыстанцыі 200 метраў на спіне і на стомятроўцы батэрфляем.
МІНСК, 15 сне – Sputnik. Два залатыя медалі заваявалі беларускія спартсменкі на міжнародным турніры па плаванні ў венгерскім горадзе Д’еры, паведаміла прэс-служба Нацыянальнага алімпійскага камітэта Беларусі ў афіцыйным Telegram-канале.
Так, Настасся Шкурдай на дыстанцыі 200 метраў на спіне заняла першае месца, яна праплыла гэтую дыстанцыю за 210,42 сек. На другім радку аказалася венгерская спартсменка Каталін Бурыян, а тройку лідараў замкнула Лена Грабоўскі з Аўстрыі.
Яшчэ адна беларуска Настасся Куляшова на "стомятроўцы" батэрфляем паказала лепшы вынік – 58,50 сек. Другое месца ў венгеркі Далмы Себасцьен, а трэцяе месца на гэтай дыстанцыі заняла Ніколь Даванза таксама з Венгрыі.
Спаборніцтвы ў Д’еры прадоўжацца 15 і 16 снежня.

Адхіленне ад стартаў

Расійскія і беларускія спартсмены з сакавіка 2022 года былі адхіленыя ад спаборніцтваў пад эгідай World Aquatics у сувязі з падзеямі ва Украіне.
У пачатку верасня Міжнародная федэрацыя водных відаў спорту аб’явіла аб вяртанні беларусаў і расіян на спаборніцтвы пры выкананні імі шэрагу ўмоў. Адным з іх з’яўляецца выступленне ў нейтральным статусе. Атлеты ўжо спаборнічаюць і заваёўваюць медалі.
>>> Хочаце яшчэ больш актуальных і цікавых навін – падпісвайцеся на Telegram-канал Sputnik Беларусь, чытайце нас у Дзэн, а таксама сачыце за намі ў сацсетках "Одноклассники" і "ВКонтакте"