БАТЭ выйграў Cуперкубак Беларусі

© Sputnik / Егор Еремов / Перайсці ў медыябанкЗаўзятары БАТЭ
Заўзятары БАТЭ - Sputnik Беларусь
Асноўны час першага ў сезоне матчу завяршыўся ўнічыю, лес Суперкубка вырашаўся ў серыі пенальці.

МІНСК, 14 сак — Sputnik. Барысаўскі БАТЭ ў матчы за Суперкубак Беларусі, які праходзіў на пінскім стадыене "Хваля" выйграў у салігорскага "Шахцера" па пенальці з лікам 3: 0, паведамляе карэспандэнт Sputnik.

Напярэдадні матчу букмекеры прадказвалі перамогу "гарнякам".

У першым тайме ні чэмпіены Беларусі, ні ўладальнікі кубка не змаглі адкрыць лік. Перавага ў стартавай 20-хвілінцы гульні была на баку "Шахцера". БАТЭ выраўнаваў ход гульні ў другой палове тайма, а Віталь Радзівонаў нават мог вывесці сваю каманду наперад, але не рэалізаваў небяспечны для "Шахцера" момант.

Пасля перапынку каманды таксама не змаглі выявіць наймацнейшага — лес Суперкубка вырашылася ў серыі пенальці.

Першымі да 11-метровай адзнакі падышоў футбаліст БАТЭ Міхаіл Гардзяйчук, перайграў галкіпера Артура Кацянкоў і што вывеў каманду наперад. Гулец "Шахцера" Дзмітрый Камароўскі не змог "прабіць" Сяргея Чэрніка. Яўген Яблонскі падвоіў перавагу БАТЭ ў серыі пенальці. Затым Чэрнік зноў адгадаў напрамак удару — па варотах біў Неман'е Човіч. Трэці пенальці за БАТЭ забіў Ігар Стасевіч. Ігар Кузьмянок мог выправіць сітуацыю, але Чэрнік адбіў яго ўдар. У выніку БАТЭ атрымаў перамогу — 3: 0.

Барысаўскі клуб ужо ў пяты раз у гісторыі становіцца ўладальнікам Суперкубка Беларусі. "Шахцер" у матчы за прэстыжны трафей ўдзельнічае ўпершыню. Пераможца і той, хто прайграў супрацьстаянне атрымаюць па 90 і 40 мільенаў рублеў адпаведна.

У мінулым сезоне гэтыя супернікі сустракаліся чатыры разы: каманды атрымалі па адной перамозе, а яшчэ два паядынкі завяршыліся ўнічыю.