Беларусы разграмілі датчан на ЧС па хакеі

© Sputnik / Алексей Куденко / Перайсці ў медыябанкЗаўзятары зборнай Беларусі па хакеі
Заўзятары зборнай Беларусі па хакеі - Sputnik Беларусь
Падпісацца
Каманда Беларусі пасля перамогі над датчанамі паднялася на другі радок групы В, апярэдзіўшы зборную Расіі.

МІНСК, 6 мая — Sputnik. Зборная Беларусі па хакеі абыграла каманду Даніі на Чэмпіянаце свету ў Чэхіі з лікам 5:1.

Матч групавога раунда на "CEZ Арэне" і для беларусаў, і для датчанаў стаў трэцім. Пасля двух праведзеных гульняў беларусы займалі пяты радок у групе В з чатырма ачкамі ў актыве, датчане — шостую з адным набраных балам.

Першымі лік на 14-й хвіліне адкрылі датчане — вызначыўся Юльян Якабсэн. Яго шайба была адзінай у першым перыядзе. У другім — беларусы, нібы, успомнілі два красавіцкіх паразы ў рамках Еўрачэленджа і ўжо праз 44 секунды пасля сірэны зраўнялі лік. Андрэй Касціцын пышна прайшоў за варотамі Патрыка Галбрайта і знешняй бокам клюшкі аддаў пас на Артура Гаўрусеў, перайграў абаронцы і варатара — 1: 1.

Беларусы працягнулі прэсінгаваць дацкую дружыну. Яшчэ адна галявая атака была праведзена на 28-й хвіліне. Спачатку Аляксандр Кулакоў накідваў на вароты Галбрайта, агляд якому закрываў Яўген Кавыршын. Шайба адскочыла ад шчыткоў галкіпера зборнай Даніі, і тут жа на дабіванні першым апынуўся Кавыршын — 2: 1. Да сярэдзіны другога перыяду беларусы перакідалі сваіх супернікаў 11: 3. А наступная дзейсная атака ў выкананні беларусаў здарылася на 30-й хвіліне. Былы ігрок мінскага "Дынама", а цяпер падмаскоўнага "Віцязя" Ілля Шынкевіч  зрабіў лік 3: 1, асісціравалі яму Аляксей Калюжны і Андрэй Касціцын. Пасля гэтага беларусы яшчэ некалькі разоў маглі павялічыць кошт: зборная двойчы не змагла рэалізаваць колькасную перавагу.

У трэцім перыядзе на 47-й хвініе лік стаў буйным дзякуючы дублю Кавыршына (хакеіст па выніках сустрэчы быў прызнаны лепшым гульцом у складзе зборнай). Лік стаў разгромным за пяць з лішнім хвілін да канца гульні. Спачатку Аляксандр Кітараў аддаў перадачу на Арцёма Дзямкова, той няўдала кінуў па варотах Галбрайта — шайба адскочыла да Кітарава. Былы "дынамавец" зноў паспеў аддаць пас, праўда, на Івана Усенка, пасля чаго абаронца гарматным ударам патрапіў у вароты датчан.

Наступны матч беларусы правядуць 7 мая супраць зборнай ЗША, а датчане згуляюць 6 мая з камандай Расіі.

У паралельнай сустрэчы ў Празе на "О2 Арэне" адбыўся матч Швейцарыя — Германія з мінімальным лікам перамаглі швейцарцы. Адзіную шайбу ў гульні забіў Дзяніс Халенштайн.