Зборная канады- чэмпіён свету па хакеі-2015

© Sputnik / Алексей Куденко / Перайсці ў медыябанкХакей. Чэмпіянат свету-2015. Фінал. Канада-Расія
Хакей. Чэмпіянат свету-2015. Фінал. Канада-Расія - Sputnik Беларусь
Хакеісты зборнай Канады выйгралі ў фінале ЧС у расейцаў з лікам 6: 1.

МІНСК, 18 мая- Sputnik.Канадскія хакеісты абыгралі каманду Расіі ў фінальным матчы Чэмпіянату свету па хакеі і заваявалі золата першынства.

Завяршальная гульня Чэмпіянату, якая прайшла ў нядзелю ў Празе, скончылася з лікам 6: 1 на карысць канадцаў. У пераможцаў шайбу ў першым перыядзе закінуў Кодзі Ікін, у другой 20-хвілінцы вызначыліся Тайлер Эніс, Сідні Кросбі і Тайлер Сегін, у трэцім перыядзе вароты супернікаў пабілі Клод Жыру і НЭТА Макінана. Адзіную шайбу ў расейцаў у трэцім перыядзе закінуў Яўген Малкін.

Канадская зборная сваёй перамогай запісала чарговую главу ў гісторыі супрацьстаяння з расіянамі, атрымаўшы над супернікамі самую буйную перамогу з розніцай у пяць шайб. Расійскія хакеісты, у сваю чаргу, трэці раз у сваёй гісторыі сталі сярэбранымі прызёрамі Чэмпіянату.Пасля фіналу ў Празе сталі вядомыя сапернікі зборнай Расіі на хатнім для іх чэмпіянаце, які пройдзе з 6 па 22 мая 2016 года. Па выніках выступлення ў ЧС-2015 расійская зборная паднялася на другое месца ў рэйтынгу Міжнароднай федэрацыі хакея (IIHF) і трапіла ў групу B са зборнымі Швецыі, Чэхіі, Швейцарыі, Латвіі, Нарвегіі, Даніі і Казахстана.

Канадцы на групавым этапе згуляюць са зборнымі Фінляндыі, ЗША, Славакіі, Беларусі, Францыі, Германіі і Венгрыі.