Беларус Шымановіч заваяваў срэбра ЧС на кароткай вадзе на 100 м брасам

© AFP 2024 / STR / China OUTБеларускі плывец Ілля Шымановіч на п'едэстале ЧС па плаванні на кароткай вадзе
Беларускі плывец Ілля Шымановіч на п'едэстале ЧС па плаванні на кароткай вадзе - Sputnik Беларусь
Для Беларусі срэбны медаль Іллі Шымановіча стаў першым на цяперашнім чэмпіянаце свету.

МІНСК, 12 сне - Sputnik. Беларускі плывец Ілля Шымановіч заваяваў срэбра ў другі дзень чэмпіянату свету па плаванні на кароткай вадзе, які праходзіць у кітайскім Ханчжоу.

У фінальным заплыве на дыстанцыі 100 метраў брасам беларус паказаў час 56,10 секунды. Залатую ўзнагароду заваяваў плывец з Паўднёвай Афрыкі Камерон ван дэр Бург - 56,01 секунды. Тройку лепшых замкнуў японскі спартсмен Ясухіра Косэкі - 56,13 секунды.

Чэмпіянат свету па плаванні на кароткай вадзе (у 25-метровым басейне) праводзіцца раз у два гады. У спаборніцтвах удзельнічаюць больш за 900 плыўцоў з 178 краін. Сусветнае першынство завершыцца 16 снежня.

Для Беларусі медаль Шымановіча стала першым на гэтым ЧС. У медальным заліку пакуль лідзіруе ЗША з пяццю залатымі і чатырма сярэбранымі ўзнагародамі. На другім радку - Венгрыя (два золаты), трэці - Кітай з адной залатой, двума сярэбранымі і двума бронзавымі ўзнагародамі.