Салігорскі "Шахцёр" атрымаў перамогу ў Кубку Беларусі

© Photo : ФК "Шахтер" СолигорскСалігорскі "Шахцёр" атрымаў перамогу ў Кубку Беларусі
Салігорскі Шахцёр атрымаў перамогу ў Кубку Беларусі - Sputnik Беларусь
Футбалісты ў трэці раз атрымалі гэтую ўзнагароду, здолеўшы абгуляць у фінале ФК "Віцебск" з лікам 2:0.

МІНСК, 27 мая - Sputnik. Футбольны клуб "Шахцёр" з Салігорску стаў уладальнікам Кубка Беларусі, атрымаўшы перамогу над ФК "Віцебск", паведамляе Sputnik.

Амаль 230 беларускіх спартсменаў прымуць удзел у II Еўрапейскіх гульнях - Sputnik Беларусь
Амаль 230 беларускіх спартсменаў прымуць удзел у II Еўрапейскіх гульнях

Фінальны матч прайшоў у нядзелю, 26 мая, у Віцебску, і атрымаўся напружаным. Падчас першага тайма футбалісты абедзвюх каманд пастаянна ішлі ў атаку. Лік адкрыў спартсмен з Салігорску, аўстрыец Дарка Бадул, забіўшы гол незадоўга да перапынку.

У другім тайме прэсінгавалі віцябляне, аднак забіць мяч у вароты сапернікаў ім так і не ўдалося. Зыход матчу адважыўся на 80-й хвіліне, калі футбалісты "Шахцёра" атрымалі права на штрафны ўдар. Абаронца салігарчан, серб Нікола Анціч, забіў другі гол. Фінальны паядынак за Кубак Беларусі так і завяршыўся з лікам 2:0.

Футбалісты "Шахцёра" ў трэці раз у гісторыі сталі ўладальнікамі Кубка Беларусі. Раней яны заваёўвалі гэты трафей у 2004 і 2014 гадах. Пры гэтым яны яшчэ пяць разоў даходзілі да фіналу, але прайгравалі супернікам.

Кубак Беларусі па футболе - гэта штогадовыя спаборніцтвы для беларускіх футбольных клубаў. Яны праводзяцца з 1992 года Беларускай федэрацыяй футбола. Уладальнік гэтай узнагароды напярэдадні новага сезона гуляе з чэмпіёнам Беларусі ў матчы за Суперкубак Беларусі і атрымлівае права выступіць у другім кваліфікацыйным раўндзе Лігі Еўропы.